We checked the Faribault High School schedule and times were not listed for the girls hockey games in the Austin Tournament, so we thought let's look up all the information and share it with you in one place.  Here are the area high school boys basketball teams and their tournament schedules.

The Faribault High School boys and girls basketball teams are not playing in any tournament this year.  Friday night the boys go to Mankato East and the girls host Mankato East at Nomeland Gym with the normal start times for varsity of 7:30 p.m.  These are Big Nine Conference games and both Mankato East teams are very good.

The Bethlehem Academy girls have the holidays off but the boys participate in the Hayfield Tournament.  The Cardinals will play Hayfield Thursday night in a game that counts in the Gopher Conference standings.  Tip-off time is scheduled for 7:15 p.m.  Hayfield in undefeated in their first year in the Gopher Conference.  The other game at 6:00 p.m. Zumbrota-Mazeppa and Lyle/Pacelli play.  There is a girls tournament too and those teams play in the afternoon the first day but at night the second while the guys play in the afternoon on Friday.

Wednesday, December 26th  Lewiston Auto Holiday Basketball Classic at Winona State University

4:15 p.m.           Lanesboro vs. Lewiston-Altura

6:00 p.m.           Prarie Du Chien vs. Winona Cotter

Thursday, December 27th    2:30 p.m. Prarie Du Chien vs. Lewiston-Altura  4:15 p.m. Cochrane-Fountain City vs. Cotter   7:45 p.m.  Winona vs. Kasson-Mantorville

Friday, December 28th  12:45 p.m. Chatfield vs. Lanesboro  6:00 p.m. Waseca vs. Kasson-Mantorville

Saturday, December 29th  12:30 p.m.  Cochrane-Fountain City vs. Chatfield              6:00 p.m.  Waseca vs. Winona

Rochester Rotary  Basketball Tournament:  December 27th   Bracket 2  11:15 a.m.  Caledonia vs. St. Croix Prep Auditorium

Bracket 3  Noon Lake City vs. Mahtomedi in Arena

Bracket 4  2:45 p.m.  Hutchinson vs. Columbia Heights Auditorium

Bracket 4  5:00 p.m.  Byron vs. Rochester Century  Auditorium

Bracket 2  5:45 p.m.  Lourdes vs. Northfield  Exhibit Hall

Bracket 3  6:15 p.m.  John Marshall vs. Woodbury  Arena

Bracket 1  8:30 p.m.   Plainview-Elgin-Millville vs. Rochester Mayo Auditorium

Tri-City United Tournament,Thurs., December 27th: Noon Watertown-Mayer vs. JWP

4:00 p.m.  Norwood-Young America vs. Triton    8:00 p.m.  W-E-M vs. T-C-U

December 28th Noon:  N-Y-A vs. W-E-M   2:00 p.m.  Triton vs. Watertown-Mayer

6:00 p.m.  J-W-P vs. T-C-U

Granite City Classic- St. Cloud Apollo High School:  Thursday, December 27th

10:00 a.m.  Becker vs. St. Michael-Albertville   11:30 a.m.  North St. Paul vs. Delano

1:00 p.m. Minneapolis Roosevelt vs. Minnetonka  4:00 p.m. Brooklyn Center vs. St. Paul Central 5:30 p.m.  Big Lake vs. Sartell-St. Stephen  7:00 p.m. Osseo vs. Prior Lake   8:30 p.m.  Milwaukee Washington vs. St. Cloud Apollo

December 28th  10:00 a.m.  Big Lake vs. Totino-Grace at St. Cloud State  10:00 a.m. at St. Cloud Apollo Mound Westonka vs. Maranatha   11:30 a.m.  Apple Valley vs. St. Louis Park at Apollo  11:30 a.m.  Becker vs. Minneapolis Roosevelt at SCSU  1:00 p.m.  Oseeo vs. North St. Paul SCSU  1:00 p.m.  Blake vs. Sauk Rapids-Rice Apollo  2:30 p.m. at Apollo Champlin Park vs. Rogers  4:00 p.m. Lakeville South vs. Minnetonka at SCSU  4:00 p.m.  Rocori vs. Princeton at Apollo  5:30 p.m. Brooklyn Center vs. Sartell-St. Stephen SCSU  5:30 p.m.  St. Paul Central vs. Park Center Apollo  7:00 p.m.  Delano vs. St. Michael-Albertville SCSU  7:00 p.m. Forest Lake vs. Maple Grove Apollo  8:30 p.m.  Orono vs. St. Cloud Tech Apollo

December 29th  10:15 a.m.  Blake vs. Rocori SCSU  11:30 a.m.  St. Louis Park vs. Champlin Park  SCSU   1:00 p.m. Rogers vs. Mound Westonka SCSU  2:30 p.m. Orono vs. Maranatha SCSU  4:00 p.m.  Princeton vs. Forest Lake SCSU  5:30 p.m.  Park Center vs. Robbinsdale Cooper SCSU  7:00 p.m. Sauk Rapids-Rice vs. Apple Valley      8:30 p.m.  St. Cloud Tech vs. Maple Grove  SCSU

Tartan High Tournament  December 27th :  2:45 p.m. Spring Lake Park vs. Farmington  4:30 p.m.  White Bear Lake vs. Fridley  6:15 p.m.  Superior vs. Chisago Lakes  8:00 p.m.  Park of Cottage Grove vs. Tartan

Grand Meadow Tournament:  Thursday, December 27th  6:00 p.m.  Leroy-Ostrander vs. Goodhue  7:45 p.m.  Alden-Conger vs. Grand Meadow

 

Sign in Rochester Mayo Civic Center Photo by Gordy Kosfeld