Associated Press Football Poll Has Northfield Enter Top Ten
The Associated Press Minnesota High School Football Polls were released Wednesday as voted upon by a statewide panel of prep sportswriters.
The Faribault Falcons received a vote but did not crack the top 10 in Class 4A after their impressive win last Friday over Owatonna. The Huskies no longer are in the others receiving votes category of Class 5A.
Lakeville North remains second in Class 6A behind Totino-Grace. Kasson-Mantorville cracks the top 10 in Class 4A. Northfield is now 10th in Class 5A with Mankato West still ranked second and Rochester Mayo receiving votes.
Following their loss, Tri-City United fell from No. 1 to seventh in Class 3A. Goodhue drops out of the top 10 in Class A.
The complete polls are listed below:
Class 1A
- Minneota
- Minneapolis North
- Browerville
- Rushford-Peterson
- BOLD
- Wabasso and Polk County West
- above tie
- Mayer Lutheran
- Dawson-Boyd
- Murray County Central and Parkers Prairie
Others receiving votes: Pine River-Backus, Adria, Goodhue, Walker-Hackensack-Akeley, Hayfield, Hinckley-Finlayson, Sleepy Eye St. Mary's, Fillmore Central.
Class 2A
- Caledonia
- Moose Lake-Willow River
- Barnesville
- Eden Valley-Watkins
- Maple Lake
- Pillager
- Redwood Valley
- Lewiston-Altura
- Eveleth-Gilbert
- Hawley
Others receiving votes: Zumbrota-Mazeppa, Crosby-Ironton, Lake Crystal-Welcome Memorial, Royalton, Staples-Motley.
Class 3A
- St. Croix Lutheran
- Dilworth-Glyndon-Felton
- Fairmont
- Jackson County Central
- Belle Plaine
- Rochester Lourdes
- Tri-City United
- Park Rapids
- Litchfield
- Proctor
Others receiving votes: Morris Area-Chokio-Alberta, Annandale, Luverne, Minneapolis Henry, Pierz.
Class 4A
- Hutchinson and South St. Paul
- above tie
- Marshall
- Rocori
- Fridley
- Mound-Westonka
- Zimmerman and Hermantown
- above tie
- Kasson-Mantorville
- Becker
Others receiving votes: Benilde-St. Margaret's, Winona, Fergus Falls, Stewartville, Cloquet, Faribault.
Class 5A
- St. Michael-Albertville
- Mankato West
- Spring Lake Park
- Mahtomedi
- Elk River
- Chanhassen
- Alexandria
- Apple Valley
- Rogers
- Northfield and SMB-Wolfpack
Others receiving votes: Waconia, St. Cloud Tech, Robbinsdale Cooper, Rochester Mayo, Chaska.
Class 6A
- Totino-Grace
- Lakeville North
- Eden Prairie
- Rosemount
- Blaine
- Cretin-Derham Hall
- Minnetonka and Edina
- tie above
- East Ridge of Woodbury
- Maple Grove
Others receiving votes: Burnsville, Stillwater.
Nine-Man
- Grand Meadow
- Spring Grove
- Cleveland
- Waubun
- Edgerton Ellsworth and Ely
- tie above
- Mountain Iron-Buhl
- Nevis
- Ada-Borup
- Wheaton-Herman-Norcross
Others receiving votes: Cromwell, Silver Bay, Mountain Lake Area, Verndale, North Woods, Hills-Beaver Creek, Lanesboro.