The Minnesota Associated Press high school football polls for the week of October 11 have some changes involving KDHL/POWER 96 area teams.

The polls are provided by the Minnesota Football Coaches Association.

The Goodhue Wildcats clobbered Rushford-Peterson last Friday and are now ranked #1 in the Class A poll and following a Elk River loss the Owatonna Huskies take the top spot in Class 5A.

Owatonna will play #5 Northfield this Friday night at Memorial Field in Northfield.

In Class 5A Apple Valley is 7th and Mankato West 8th.

Winona remains atop the Class 4A poll and Kasson-Mantorville jumped three spots to #6 after their convincing win over state ranked Class 3A Rochester Lourdes last Friday.

The Lourdes Eagles dropped from #2 to #5 with their loss.  St. Croix Lutheran still sits atop the Class 3A poll.

Caledonia is still #1 in Class 2A and Triton remains in the #5 spot.  Maple River enters the Class 2A rankings at #9.

By the way Rushford-Peterson dropped all the way to #9 after their loss to Goodhue.

Mayer Lutheran moved up a spot to #8 after their win over Faribault Bethlehem Academy last week.

Blooming Prairie is now tied for the #10 spot in Class A.

In Class 6A Eden Prairie is still on top.  Lakeville North fell from #4 to #9 with their loss last week and Rosemount jumps in at #10.

The Nine-Man football poll still has Spring Grove on top and four time defending state title holder Grand Meadow has moved up from #7 to #5.  Houston dropped from #3 to #7 after a loss last week.  Cleveland is #8.

Complete polls are below.

Class 1A

1. Goodhue

2. Wabasso

3. Braham

4. Minneota

5. BOLD

6. Ottertail Central

7. Ada-Borup

8. Mayer Lutheran

9. Rushford-Peterson

10. Mahnomen tie Blooming Prairie

Others receiving votes: Upsala-Swanville

Class 2A

1. Caledonia

2. Barnesville

3. Minneapolis North

4. Hawley

5. Triton

6. Pipestone

7. Redwood Valley

8. Paynesville

9. Maple River

10. Atwater-Cosmos-Grove City

Others receiving votes: Minnewaska, Pillager

Class 3A

1. St. Croix Lutheran

2. Pierz

3. Sibley East

4. Spectrum

5. Rochester Lourdes

6. Glencoe-Silver Lake

7. Fairmont

8. Perham

9. Annandale

10. Esko

Others receiving votes: Jackson County Central, Pequot Lakes, Two Harbors

Class 4A

1. Winona

2. Marshall

3. Benilde-St. Margaret's

4. Hutchinson

5. Rocori

6. Kasson-Mantorville tie Cloquet

8. Holy Angels

9. Zimmerman

10. Mound-Westonka

Others receiving votes: Delano, South St. Paul, Waseca

Class 5A

1. Owatonna

2. Chaska

3. Robbinsdale Cooper

4. Moorhead

5. Northfield tie Elk River

7. Apple Valley

8. Mankato West

9. Andover

10. Mahtomedi

Others receiving votes: Rogers, Chanhassen

Class 6A

1. Eden Prairie

2. Minnetonka

3. Totino-Grace

4. Centennial

5. Edina

6. St. Micheal-Albertville

7. Maple Grove

8. Roseville

9. Lakeville North

10. Rosemount tie Cretin-Derham Hall

Others receiving votes: Blaine

Nine-Man

1. Spring Grove

2. Cromwell

3. Stephen-Argyle

4. Verndale

5. Grand Meadow

6. Red Rock Central

7. Houston

8. Cleveland

9. Norman County East-Ulen-Hitterdal

10. Nevis tie North Woods

Others receiving votes: Brandon-Evansville, Mountain Iron-Buhl, Buffalo Lake-Hector, Sleepy Eye St. Mary's

Goodhue Football Crow's Nest- photo by Gordy Kosfeld