The Minnesota Basketball News preseason rankings are out and it should surprise nobody that the Goodhue Wildcats are #1 in Class A.

The two-time defending state champs have some key players back from last year's team but the Section is going to be tougher than ever.

The Minnesota Basketball News knows that too.  They rated Lyle/Pacelli #2 and Hayfield #3.

Both are in the same Section with the Wildcats.

Defending Section 1AA Champion Rochester Lourdes is #3 in Class 2A and 6'5 senior Ayoka Lee and Byron are #8 after moving down to Class 2A.

Northfield is #8, Waseca #9 and Faribault #20 in Class 3A.

Eastview of Apple Valley is #2, Lakeville North #3 and Owatonna #20 in Class 4A.

The complete top 20 in each class is below:

Class 1A

  1. Goodhue
  2. Lyle/Pacelli
  3. Hayfield
  4. Mountain Iron-Buhl
  5. Bigfork
  6. Ada-Borup
  7. Lac Qui Parle Valley
  8. Cromwell-Wright
  9. Southwest Minnesota Christian
  10. Sleepy Eye
  11. Mayer Lutheran
  12. Wheaton-Herman-Norcross
  13. Badger-Greenbush-Middle River
  14. Red Lake
  15. Cedar Mountain-Comfrey
  16. Wabasso
  17. Stephen-Argyle
  18. Walker-Hackensack-Akeley
  19. Belgrade-Brooten-Elrosa
  20. EGF Sacred Heart

Class 2A

  1. Sauk Centre
  2. Minnehaha Academy
  3. Rochester Lourdes
  4. Norwood-Young America
  5. Roseau
  6. Eden Valley-Watkins
  7. Dilworth-Glyndon-Felton
  8. Byron
  9. Rush City
  10. Maranatha Christian
  11. New London-Spicer
  12. Annandale
  13. Thief River Falls
  14. St. Peter
  15. Tracy-Milroy-Balaton
  16. St. Cloud Cathedral
  17. Pequot Lakes
  18. Duluth Marshall
  19. Barnesville
  20. Jordan

Class 3A

  1. Minneapolis DeLaSalle
  2. Academy of Holy Angels
  3. Hutchinson
  4. Robbinsdale Cooper
  5. Grand Rapids
  6. Mahtomedi
  7. Simley
  8. Northfield
  9. Waseca
  10. Hill-Murray
  11. Chisago Lakes
  12. Willmar
  13. Zimmerman
  14. Orono
  15. Waconia
  16. St. Paul Como Park
  17. Hermantown
  18. Alexandria
  19. Big Lake
  20. Faribault

Class 4A

  1. Hopkins
  2. Eastview of Apple Valley
  3. Lakeville North
  4. Minnetonka
  5. Centennial
  6. Cretin-Derham Hall
  7. Wayzata
  8. Forest Lake
  9. St. Michael-Albertville
  10. Park Center
  11. White Bear Lake
  12. Moorhead
  13. Edina
  14. Champlin Park
  15. Roseville
  16. St. Francis
  17. Andover
  18. Stillwater
  19. Anoka
  20. Owatonna
Goodhue 2017 Class A State Champs ! photo by Gordy Kosfeld