The Byron Bears have a tough assignment when they play their first Boys State High School Basketball Tournament game Wednesday in Hastings.  The Bears (17-2) will face top seed Minnehaha Academy (17-1) at 4:30 p.m. in Hastings.

The Redhawks only loss was to a national high school powerhouse, IMG Academy 73-53.  In the Sections they rolled over St. Paul Como Park 82-41, Mahtomedi 70-33, Totino-Grace 73-60.

The Bears cruised by Faribault 66-34, defeated Winona 70-57, won a thriller over Austin 52-50.

The winner plays April 8, 3:00 p.m. at Target Center

On the other side of that bracket #2 North seed Minneapolis DeLaSalle (14-5) faces #3 Hibbing (16-3).  The game is at St. Cloud Tech. The MSHSL bracket has no time listed.  There is a game there Wednesday at 5:00 p.m. between #1 North Alexandria Area (20-1) and #4 seed Monticello (8-13).

#2 South seed Mankato West (16-4) goes up against #3 seed Richfield (15-4) at Chanhassen at 6:30 p.m.

The winners will play April 8, 1:00 p.m. at Target Center.

In Class 2A Section One Champion Caledonia (21-1) received the #2 seed in the south despite the fact they have not lost to a Minnesota school this season.  Their only loss was against Onalaska, Wisconsin 51-43 in the Warriors third game of the delayed start to the Minnesota basketball season.

The Warriors play St. Croix Prep Academy (20-1) at Rochester Mayo High School Wednesday night 7:30 p.m.

The Section 2 Champion Waseca Bluejays (20-1) are the #1 South seed.  Their only loss was by 28 points to Minnehaha Academy.  The other side of their bracket has #2 North seed Annandale (18-1) playing #3 Fergus Falls (15-7) in Alexandria on Tuesday night.  No time listed on the MSHSL bracket.  It's the only Tuesday game being played.

The winners play April 7, 5:00 p.m. at Target Center.

The other side of the Caledonia bracket has #1 North seed Minneapolis North (14-1) competing against #4 Moose Lake/Willow River (18-3).

Those winners go the Target Center April 7 at 2:00 p.m.

The Class 4A MSHSL bracket Shakopee (16-5) is the top seed in the south and plays Section One Champion Owatonna (17-3).  The Sabres placed second in the ever-tough South Suburban Conference while the Huskies were the #3 seed in the Section and outscored Lakeville South 94-85 to advance to state.  Owatonna is on a 7 game win streak.

The Huskies lost to Big Nine Champion and State Tournament team Mankato West twice and state ranked Austin.  They went 9-0 in the Section which should have carried more weight then playing some Class 3A teams.  Lakeville South was the top seed and went 2-2 in the Section while suffering 7 losses during the season.

This could be a great game at 7:00 p.m. in Hastings.  Shakopee scores 62 points per game while allowing 51.2.  Owatonna averages 67.1 and gives up 52.3.

On the other side of their bottom bracket #2 North Wayzata (16-2) goes up against #3 Duluth East (16-3) 4:00 p.m. at Osseo High School.

The winners play April 8, 8:00 p.m. at Target Center

Up top #1 North seed Champlin Park (21-0) faces Maple Grove (12-9) at 7:00 p.m. Wednesday in Osseo.  #2 South Cretin-Derham Hall (16-5) plays Rosemount (15-6) 7:00 p.m. Wednesday at East Ridge High School in Woodbury.

The winners play April 8, 6:00 p.m. at Target Center.

Class A Section 1 Champion Hayfield (18-4) the #4 South seed will play top seed Legacy Christian Academy (20-1) at 4:30 p.m. Wednesday at Rochester Mayo High School.

The other bottom bracket game is #2 North Deer River (20-2) competing against #3 North Badger/Greenbush-Middle River (19-3) in Pequot Lakes Wednesday at 6:00 p.m.

The winners play April 7, Noon at Target Center.

The other side of the MSHSL Bracket has #1 North Nevis (19-2) playing Hancock (17-5) in Perham at 5:00 p.m. Wednesday.  #2 South Central Mn Christian (18-4)  will tangle with Sleepy Eye St. Mary's (19-3) 7:30 p.m. Wednesday at Mankato East High School.

The winners play April 7, 10:00 a.m. at Target Center.

Would this be a factor in where you choose to live?

READ ON: See the States Where People Live the Longest

Stacker used data from the 2020 County Health Rankings to rank every state's average life expectancy from lowest to highest. The 2020 County Health Rankings values were calculated using mortality counts from the 2016-2018 National Center for Health Statistics. The U.S. Census 2019 American Community Survey and America's Health Rankings Senior Report 2019 data were also used to provide demographics on the senior population of each state and the state's rank on senior health care, respectively.

Read on to learn the average life expectancy in each state.