The Faribault Bethlehem Academy Cardinals have two losses this season.  Both to state ranked teams in Class 1A.  The Faribault Falcons have three losses so far, all to state ranked teams on the road.

The latest Minnesota Associated Press rankings of high school football teams has the Falcons in the others mentioned category in Class 4A while the Cardinals aren't even listed in Class 1A.

Undefeated Murray County Central sits atop the Class 1A poll with the top four teams unbeaten.  Rushford-Peterson and  Mayer Lutheran are the closest schools to Faribault on the rankings.

In Class 2A  Blooming Prairie has been numero uno all year.  Chatfield is #7, Maple River tied at #10.

Cannon Falls throttled top ranked Lake City last Wednesday in Lake City 74-38.  The Bombers did move up three notches to #3 while Lake City went down to #5.  Two undefeated teams are in the top two spots this week.  Dassel-Cokato and Providence Academy.

Waseca is #6, Plainview-Elgin-Millville  #9.

Class 4A has four undefeated teams included among the top five.  The Faribault Falcons received votes. Hutchinson is #2 behind Becker.  Stewartville is #5, Willmar #7, Kasson-Mantorville #9.

Class 5A, Mankato West has been on top all year.  Rochester Mayo is #6, Mankato East received votes.

Class 6A Lakeville South is #1, Eden Prairie #2.  Shakopee #6, Prior Lake #10.

Complete polls are listed below:

Class 9-Man

1. Verndale
2. Lanesboro
3. Hancock
4. Mountain Iron-Buhl
5. Fertile-Beltrami
6. Sleepy Eye-St. Mary's
7. Grand Meadow
8. Mountain Lake Area
9. Nevis
10.Wheaton-Herman-Norcross
Also Receiving Votes:  Hill City-Northland, Cherry.

Class 1A

1. Murray County Central
2. Minneota
3. Rushford-Peterson
4. Otter Tail Central
5. Mahnomen-Waubun
6. Ada-Borup
7. BOLD
8. Deer River
9. Mayer Lutheran
10.Polk County West
Also Receiving Votes:  Lakeview, Lester Prairie/Holy Trinity, Pine River-Backus.

Class 2A

1. Blooming Prairie
2. Minneapolis North
3. Pipestone Area
4. Moose Lake-Willow River
5. Blue Earth Area
6. Chatfield
7. Osakis
8. Royalton
9. St. Agnes
10.Maple River
Also Receiving Votes:  Barnesville, Eden Valley-Watkins, Rush City.

Class 3A

1. Dassel- Cokato
2. Providence Academy
3. Cannon Falls
4. Dilworth-Glyndon-Felton
5.  Lake City
6. Waseca
7. Esko
8. Fairmont
9. Plainview-Elgin-Millville
10. Annandale
Also Receiving Votes:  Pierz, Sauk Centre, Albany, Watertown-Mayer.

Class 4A

1. Becker
2. Hutchinson
3. Mound Westonka
4. Stewartville
5. North Branch
6. Fridley
7. Willmar
8. Academy of Holy Angels
9. Kasson-Mantorville
10. St. Paul Academy/Minnehaha Academy/ Blake
Also Receiving Votes:  Simley, Rocori, Faribault.

Class 5A

1. Mankato West
2. St. Thomas Academy
3. Andover
4. Chaska
5. Rogers
6 Rochester Mayo
7. Elk River
8. Moorhead
9. Spring Lake Park
10. Robbinsdale Cooper
Also Receiving Votes:  Park Center, Mahtomedi, Mankato East, Chanhassen.

Class 6A

1. Lakeville South
2. Eden Prairie
3. Maple Grove
4. Minnetonka
5. Stillwater
6. Shakopee
7. Wayzata
8. Woodbury
9. White Bear Lake
10. Prior Lake
Also Receiving Votes:  Centennial, East Ridge of Woodbury.

This is interesting.

READ MORE: See 50 remote jobs that can pay well

Is your job on this list?

Beware of These 50 Jobs That Might Vanish in the Next 50 Years