Minnesota High School Football Rankings
The latest high school football rankings came out September 30 from the Associated Press: Teams in bold are from the KDHL/Power 96 area or are in a conference with area teams.
Class AAAAAA
1. Eden Prairie (6-0)
2. Lakeville North (6-0)
3. Rosemount (6-0)
4. Totino-Grace (5-1)
5. Burnsville (5-1)
6. East Ridge (5-1)
7. Maple Grove (4-2)
8. Wayzata (5-1)
9. Prior Lake (4-2)
10. Woodbury (5-1)
Others receiving votes: Stillwater, Blaine
Class AAAAA
1. Mankato West (6-0), Faribault's Friday opponent on Power 96 Radio 95.9 FM
2. Spring Lake Park (6-0)
3. Moorhead (6-0)
4. St. Michael-Albertville (5-1)
5. Monticello (6-0)
6. St. Thomas Academy (5-1)
7. Rogers (5-1)
8. Robbinsdale Cooper (5-1)
9. St. Paul Central (5-1)
10. SMB (6-0)
Others receiving votes: Owatonna, Chaska, Rochester John Marshall
Class AAAA
1. Becker (6-0)
2. Stewartville (6-0)
3. Orono (6-0)
4. Marshall (6-0)
5. Hermantown (6-0)
7. Winona (6-0)
8. Mound Westonka (6-0)
9. Fergus Falls (5-1)
10. Waseca (5-1)
Others receiving votes: St. Paul Highland Park, Detroit Lakes
Class AAA
1. Rochester Lourdes (6-0)
2. Pierz (6-0)
3. Albany (6-0)
4. Tri-City United (6-0)
5. Esko (5-1)
6. Glencoe-Silver Lake (5-1)
7. Dilworth-Glyndon-Felton (5-1)
8. Minneapolis Henry/West Metro (5-1)
8. Mora (5-1)
10. Belle Plaine (4-2)
Others receiving votes: Fairmont, Proctor, Morris Area/Chokio-Alberta, Jackson County Central, Providence Academy
Class AA
1. Caledonia (6-0)
2. Pipestone Area (6-0)
3. Waterville-Elysian-Morristown (6-0)
4. Breckenridge (6-0)
5. Lewiston-Altura (6-0)
6. Otter Tail Central (6-0)
7. Moose Lake-Willow River (5-1)
8. Maple River (5-1)
9. Minnewaska Area (5-1)
10. United North Central (5-1)
Others receiving votes: St. Agnes, Triton, Eveleth-Gilbert, Redwood Valley
Class A
1. Minneota (6-0)
2. Mahnomen (6-0)
3. Braham (6-0)
4. Minneapolis North (6-0)
5. Browerville/Eagle Valley (6-0)
6. Pine River-Backus (6-0)
7. Goodhue (5-1)
8. Upsala/Swanville Area (5-1)
9. Tracy-Milroy-Balaton (5-1)
10. Canby (5-1)
Others receiving votes: Deer River, Mayer Lutheran, Bethlehem Academy, Blooming Prairie
9-Man
1. Grand Meadow (6-0)
2. Spring Grove (6-0)
3. Waubun (6-0)
4. Underwood (6-0)
5. Kelliher/Northome (6-0)
6. Ely (6-0)
7. Hillcrest Lutheran Academy (6-0)
8. Cinton-Graceville-Beardsley (5-1)
9. Hills-Beaver Creek (5-1)
10. Cromwell (5-1)
Others receiving votes: Cleveland