The Minnetonka Skippers won their first Class 2A Girls Swimming and Diving title since I was in high school (1976).  The Skippers had 381 points.  The four time defending State Champion Edina Hornets finished second with 223.  Stillwater was third with 176.

South Suburban team finishers were:

5. Shakopee 135
8. Prior Lake 105
11.Farmington 72
18.Lakeville North 38
22. Eagan        29
27. Lakeville South  12
33. Eastview  6
38. Burnsville  2

Big Nine Team finishes:

12. Rochester Mayo  68
23. Rochester Century  23
27. Owatonna  12
38. Rochester John Marshall  2

I'll list the top three in each event and any area teams or individual results including Big Nine.

200 Yard Medley Relay

1. Minnetonka           1:42.97      1) Paige Dillon 10   2) Quinci Wheeler 12  3)Annabelle                                                       Wentzel 9   4) Reagan Miller 12
2. Edina                    1:43.75     1) Katie McCarthy 11 2) Ella Hall 11 3) Skyler Kieffer 12
4) Libbi McCarthy 8
3. Eden  Prairie         1:44.12    1)Kessel Cripe 12 2) Caroline Larsen 10 3) Grace                                                                   Logue 12  4) Greta Dunn 12
10. Farmington         1:49.98   1)Faith Ring 11 2) Maddie Grimm 12 3) Hannah Ryan 11
4) Camille Gehrke 11
11. Rochester Mayo  1:50.03   1) Elise Weingarten 7  2) Ava Gustafson 3) Madeline                                                          Gau 8  4) Natalie Boorjian 11
16. Rochester Century 1:50.94 1)  Emily Garrison 11 2)Lily Rittenhouse 10 3) Audra                                                          Wagstaff 9  4) Sophia Blixt 8

200 Yard Freestyle

1. Katie McCarthy 11 Edina 1:49.18
2. Nadia Helm 12 Minnetonka 1:50.59
3. Sydney 
Dettmann 11 Stillwater 1:51.51
15. Julia Ogren 8 John Marshall  1:55.98

200 Yard Individual Medley

1. Grace Rabb 9 Andover  2:01.79
2) Paige Dillon 10 Minnetonka 2:05.41
3) Lily Van Heel 9 St.Michael-Albertville 2:05.97
7. Maddie Grimm 12 Farmington 2:08.99
11. Ava Gustafson 12 Rochester Mayo 2:07.77

50 Yard Freestyle

1. Caroline Larsen 10  Eden Prairie  22.66
2. Regan Miller  12     Minnetonka    23.29
3. Eva Johns     12    Stillwater         23.49
7. Natalie Boorjian 11 Roch Mayo    24.06
8. Camille Gehrke 11 Farmington    24.07
16. Sophia Blixt  8  Roch Century    24.69

1 meter Diving

1.Gabby Mauder 10 Woodbury  416.45
2. Alyssa Konz  12  Chanhassen 390.65
3. Shanze Karimi  11 Edina        376.50
7. Daphne Fox  10 Lakeville South 353.50
12. Abigail Wigle 11 Roch Mayo  337.55

100 Yard Butterfly

1. Claire Reinke  11  Wayzata   54.36
2. Ava McNamara 11 Hastings  55.62
3. Zella Lucas  11  Prior Lake    55.80
10. Login Norrid 11 Owatonna   57.37

100 Yard Freestyle

1. Haley Zelen 11  Shakopee    50.54
2. Regan Miller 12 Minnetonka 51.05
3. Nadia Helm 12 Minnetonka  51.18
7. Camille Gehrke 11 Farmington  52.54

500 Yard Freestyle

1. Katie McCarthy 11  Edina      4:52.33
2. Zoe Bresnahan 12 Robbinsdale Armstrong  4:55.83
3. Addie Diaz 12  Minnetonka     5:00.20
8. Natalie Boorjian Roch Mayo   5:04.77

200 Yard Freestyle Relay

1. Edina   1:34.25  1)Ella Hall 11 2)Skyler Kieffer 12 3)Libbi McCarthy 8 4)Katie                                               McCarthy 11
2. Minnetonka  1:34.36 1)Regan Miller 12 2)Annabelle Wentzel 9 3)Rachel Shelstad 12
4) Nadia Helm  12
3. Eden Prairie 1:36.09  1)Caroline Larsen 10  2) Eliana Auerbach 9  3)Greta Dunn 12
4) Grace Logue 12
7. Lakeville North 1:39.30 1)Payton Hultgren 8 2)Payton Warns 11 3) Addie Marsolek 9
4) Izzy Satterlee 10
11. Roch Century 1:39.42 1)Sophia Blixt 8 2)Avery Severson 12 3)Sarah Homme 8
4) Katie Homme 11
12. Farmington 1:40.06      1)Sommer Krause 10 2)Mackenzie Roach 12 3)Anna                                                        Speratos 12 4)Molly Johnson 10

100 Yard Backstroke

1. Grace Rabb 9  Andover  54.46
2. Eva Johns 12  Stillwater 55.24
3. Lily Van Heel 9 St. Michael-Albertville  55.33
15. McKenna Hultgren 10 Lakeville North  59.76

100 Yard Breaststroke

1. Caroline Larsen 10  Eden Prairie 1:01.35
2. Kiera Liesinger 12  Eagan            1:03.58
3. Ava Gustafson 12  Roch Mayo     1:03.91
9. Maddie Grimm 12  Farmington     1:04.20
12. Logan Norrid  11  Owatonna       1:05.97

400 Yard Freestyle Relay

1. Minnetonka  3:27.88  1)Nadia Helm 12 2)Maija Kangas 12 3) Paige Dillon 10                                                     4)Audrey Soetanto 12
2. Shakopee  3:28.84  1)Erika Schroeder 10 2)Amelie Girard 11 3)Arianna Zelen 9
4)Haley Zelen 11
3. Stillwater  3:31.35  1)Eva Johns 12 2)Lucy Siedschlag 11 3)Sydney Dettmann 11
4)Maddie Reed 10
11.Lakeville North 3:38.17  1) Payton Hultgren 8 2)Payton Warns 11 3)McKenna
Hultgren 10 4) Izzy Satterlee 10
13. Roch Century 3:38.71  1)Emily Garrison 11 2)Avery Severson 12 3)Katie Homme 11
4)Paige Patten 11
14 Roch Mayo     3:39.27  1)Natalie Boorjian 11 2)Madeline Gau 8 3)Ava Gustafson 12
4)Ellie Porrata 12
15. Farmington  3:39.42  1)Sommer Krause 2)Mackenzie Roach 12 3)Anna Speratos
4)Camille Gehrke 11

Sometimes these are better than the official ones.

MORE TO EXPLORE: Top 10 Best 'Unofficial' Minnesota State Symbols

 

These are crazy.

CHECK THIS OUT: 13 Crazy Facts You Might Not Know About Minnesota