The State Preliminaries for individuals in wrestling in Minnesota were held Friday and Saturday with the top two in each weight class advancing to the finals next weekend.

The revamped tournament this year included what was called a Super Section.  It combined wrestlers from two sections hitting the mat in an attempt to finish in the top two at their weight and advance to the Championship Weekend at St. Michael-Albertville High School.  Section 1 Class 3A and Section 2 Class 3A wrestled in Farmington.

Class 3A top ranked Shakopee is in Section 2 and sends seven wrestlers to the Finals weekend individually.  That is half the weight classes.

The results list ties for sixth place because there actually was no wrestling to determine who placed 5th and 6th in a weight class.

Faribault Falcons Freshman JT Hausen placed second at 113 pounds after suffering a fall by Blake West of Shakopee in 3:15.  He is the only Faribault wrestler to advance but a number did participate in the Super Section.  The others listed as 6th place finishers were:

  • Bo Bokman, 8th, 106 pounds
  • Elliot Viland, Freshman, 120 pounds
  • Gael Ramirez, Sr.  145 pounds
  • George Soto, Soph., 182 pounds

Advancing to next weekend from Northfield is 106 pound 8th grader Jackson Barron who lost in Super Section finals to Alan Koehler of Prior Lake by Fall 3:42.  He is the only Raiders wrestler to advance.  There were a couple third place finishers.  Other Northfield results include:

  • Chase Murphy, Sr.  126 pounds, 3rd place
  • Jake Messner, Jr.   132 pounds,  3rd place
  • Gavin Anderson, Sr.  145 pounds,  4th place
  • Jayce Barron,  Soph. 182 pounds, 4th place
  • Beau Murphy, Sr. 120 pounds, 6th place
  • Sam Holman, Sr.  138 pounds, 6th place
  • Owen Murphy, 8th. 152 pounds, 6th place

From Owatonna sophomore Cael Robb placed second at 120 pounds and advanced to the Finals weekend.  Junior Landen Johnson won the 160 pound competition with a 3-1 decision over senior Colton Sund of Prior Lake and senior Matt Seykora placed second at 182 pounds. Other Owatonna results:

  • Trey Hiatt, 7th, 106 pounds, 6th place
  • Kanin Hable, Jr. 126 pounds, 6th place
  • Jacob Reinardy, Jr. 152 pounds, 3rd place
  • Andrew Nirk, Jr.  195 pounds, 6th place
  • Abe Stockwell, Sr.  220 pounds, 6th place

Here is a listing of the top two finishers in each weight class who advance to the Finals weekend with a shot at a state title.

106 pds 1st place,  Alan Koehler of Prior Lake, 2nd place, Jackson Barron of Northfield

113 pds 1st place, Blake West of Shakopee, 2nd place, JT Hausen of Faribault

120 pds 1st place, Jore Volk of Lakeville North, 2nd place, Cael Robb of Owatonna

126 pds 1st, Koy Buesgens of New Prague, 2nd place, Leo Tukhlynovych, Shakopee

132 pounds 1st, Zach Hanson of Lakeville North, 2nd, Colton Bornholdt of New Prague

138 pounds 1st, Cameron Davis of Albert Lea, 2nd, Marshall Peters of Rochester Mayo

145 pounds 1st, Nick Novak of New Prague, 2nd, Riley Quern of Shakopee

152 pounds 1st, Joey Novak of New Prague, 2nd, Brice Bischof of Lakeville South

160 pounds 1st, Landen Johnson of Owatonna, 2nd, Colton Sund of Prior Lake

170 pounds 1st, Cole Han-Lindemeyer of Farmington, 2nd, Caleb Talamantes of Alea

182 pounds 1st, Jaden Hellerud of Shakopee, 2nd, Matt Seykora of Owatonna

195 pounds 1st, Joey Johnson of Shakopee, 2nd, Parker Venz, Farmington

220 pounds 1st, Tommy Johnson of Shakopee, 2nd, Evan Anderson of New Prague

285 pounds 1st, Jade Trelstad of Shakopee, 2nd, Kellen Stewart of Eastview

 

These might have you laughing!

KEEP READING: Here are 50 of the most famous sports goofs