There are twelve teams in the Big Nine Conference and five of them are in the Minnesota Basketball News latest rankings.  Four in Class 3A and one in Class 4A.  Four Hiawatha Valley League teams also make the grade in the latest rankings released Friday.

On top are Minneota in Class 1A, Roseau with Stewartville on it's heels in 2A but Friday night #14 Rochester Lourdes defeated the Tigers.  Alexandria tops the 3A rankings and Hopkins is numero uno in 4A.  The Goodhue Wildcats are #6 in 1A up a couple notches from the previous poll.  Grand Meadow is #5.

In Class 2A Lake City is #15, Jordan #16 and Norwood-Young America #17.  In Class 3A Waseca is #2, Mankato West #7, Red Wing #8, Northfield #13, Austin #15.

In Class 4A Eastview is #3, Farmington #6, Lakeville North #10, Apple Valley #13, Rochester John Marshall #17, Burnsville #20.

Complete listings from Minnesota Basketball News listed here:

Class 1A

  1. Minneota
  2. Mountain Iron-Buhl
  3. Heritage Christian
  4. Menahga
  5. Grand Meadow
  6. Goodhue
  7. Pelican Rapids
  8. Ada-Borup
  9. Lac qui Parle Valley
  10. Hills-Beaver Creek
  11. Southwest Mn Christian
  12. BOLD
  13. Cromwell-Wright
  14. Parkers Prairie
  15. Stephen-Argyle
  16. Pine River-Backus
  17. Park Christian
  18. Red Lake
  19. Cherry
  20. Kerkhoven-Murdock-Sunburg

Class 2A

  1. Roseau
  2. Stewartville
  3. Sauk Centre
  4. Eden Valley- Watkins
  5. Holy Family Catholic
  6. Minnehaha Academy
  7. Proctor
  8. Rush City
  9. Hawley
  10. Annandale
  11. Duluth Marshall
  12. Maranatha Christian
  13. Pine City
  14. Rochester Lourdes
  15. Lake City
  16. Jordan
  17. Norwood-Young America
  18. Lake Crystal-Wellcome Memorial
  19. Foley
  20. Concordia Academy

Class 3A

  1. Alexandria
  2. Waseca
  3. Hill-Murray
  4. Willmar
  5. Holy Angels Academy
  6. St. Paul Como Park
  7. Mankato West
  8. Red Wing
  9. Waconia
  10. New Ulm
  11. Benilde-St. Margaret's
  12. Simley
  13. Northfield
  14. Becker
  15. Austin
  16. DeLaSalle
  17. Grand Rapids
  18. Hibbing
  19. Fergus Falls
  20. Robbinsdale Cooper

Class 4A

  1. Hopkins
  2. Wayzata
  3. Eastview
  4. Stillwater
  5. St. Michael-Albertville
  6. Farmington
  7. Roseville Area
  8. Forest Lake
  9. Eden Prairie
  10. Lakeville North
  11. Centennial
  12. Park Center
  13. Apple Valley
  14. Chaska
  15. Robbinsdale Armstrong
  16. Elk River
  17. Rochester John Marshall
  18. Maple Grove
  19. Minnetonka
  20. Burnsville
Northfield Raiders Section 1AAA 2018 Champions. Photo by Jim Wellbrock