The latest Minnesota Basketball News rankings include five teams out of the Hiawatha Valley League, four from the South Suburban Conference and three from the Big Nine.  Hayfield, Goodhue, Stewartville, Rochester Lourdes and Zumbrota-Mazeppa all represent the H-V-L.

Big Nine teams Northfield, Red Wing and Mankato West are in the Class 3A top twenty.  In Class 4A Eastview, Lakeville North, Farmington and Apple Valley from the South Suburban Conference are included.

The Faribault Falcons have swept Mankato West and lost by three points and six points to Northfield so don't count them out for a playoff run.

Complete listings are below;

Class 1A

  1. Lyle-Pacelli
  2. Mountain Iron-Buhl
  3. Hayfield
  4. Goodhue
  5. Menagha
  6. Ada-Borup/Norman County West
  7. Bigfork
  8. Stephen-Argyle
  9. Southwest MN Christian
  10. Minneota
  11. Lac qui Parle Valley
  12. Belgrade-Brooten-Elrosa
  13. Grand Meadow
  14. Red Lake
  15. BOLD
  16. Mayer Lutheran
  17. Pelican Rapids
  18. Wabasso
  19. Wheaton-Herman-Norcross
  20. Sleepy Eye

Class 2A

  1. Sauk Centre
  2. Dilworth-Glyndon-Felton
  3. Maranatha Christian
  4. Rush City
  5. Minnehaha Academy
  6. Roseau
  7. Stewartville
  8. Holy Family Catholic
  9. Norwood-Young America
  10. Tracy-Milroy-Balaton
  11. Eden Valley-Watkins
  12. New London-Spicer
  13. Barnesville
  14. Watertown-Mayer
  15. East Grand Forks
  16. St. Peter
  17. Caledonia
  18. Rochester Lourdes
  19. Zumbrota-Mazeppa
  20. Annandale

Class 3A

  1. Robbinsdale Cooper
  2. Northfield
  3. Mahtomedi
  4. DeLaSalle
  5. Holy Angels
  6. Willmar
  7. Hutchinson
  8. Waseca
  9. Chisago Lakes
  10. Red Wing
  11. Alexandria
  12. Fergus Falls
  13. Hermantown
  14. Grand Rapids
  15. Waconia
  16. Benilde-St. Margaret's
  17. Marshall
  18. New Ulm
  19. Mankato West
  20. Hibbing

Class 4A

  1. Eastview
  2. Wayzata
  3. Hopkins
  4. Lakeville North
  5. St. Michael-Albertville
  6. Champlin Park
  7. Centennial
  8. Cretin-Derham Hall
  9. Roseville
  10. Park Center
  11. Maple Grove
  12. Moorhead
  13. Minnetonka
  14. Farmington
  15. Park-Cottage Grove
  16. Edina
  17. Minneapolis South
  18. Apple Valley
  19. Woodbury
  20. Anoka
Goodhue 2017 Section 1A Champions. Photo by Gordy Kosfeld