Guillotine Magazine is out with their latest rankings for teams and individuals across Minnesota.  In Class AAA, the largest class, Section 2 has two teams Shakopee and Apple Valley at the top and New Prague is #6.  Also out of Section two, Lakeville South is in the lean and mean category.  Section One has Owatonna at #3, Northfield #11 and Albert Lea Area in the lean and mean listings.

Owatonna defeated Northfield in a dual meet recently and Faribault Falcon Head Coache Jesse Armbruster told us last Saturday during the KFC Faribault Coaches show he was surprised to see the score.  The Huskies won convincingly.  Faribault is in the same section with Northfield and Owatonna.

Here are the team rankings in Class AAA:

  1. Shakopee
  2. Apple Valley
  3. Owatonna
  4. St. Michael-Albertville
  5. Willmar
  6. New Prague
  7. Anoka
  8. Stillwater Area
  9. Bemidji
  10. Mounds View
  11. Northfield
  12. East Ridge

Lean and Mean:  Blaine, Coon Rapids, Hastings, Albert Lea Area, Lakeville South, Cambridge-Isanti, St. Francis, Brainerd/Pillager

Individuals listed are top three and then wrestlers from our area:

106 pounds

  1. Blake West, Owatonna, 10
  2. Pierson Manville, Shakopee, 7
  3. Chase Murphy, Northfield, 10

4. Colby Dunkel, New Prague, 11

5. Jore Volk, Lakeville North, 9

113 pounds

  1. Paxton Creese, Shakopee, 11
  2. Ryan Henningson, Winona, 11
  3. Brandon Psyk, St. Michael-Albertville 12

10. Joey Novak, New Prague, 8

120 pounds

  1. Derrick Cardinal, Forest Lake, 10
  2. Ben Lunn,  Shakopee, 11
  3. Nick Novak, New Prague, 10

10. Kanin Hable, Owatonna, 9

126 pounds

  1. Reid Ballantyne, Stillwater Area, 10
  2. Jordan Driscoll, Blaine, 12
  3. Nic Cantu, Albert Lea Area, 12

4. Regan Schrempp, Apple Valley, 11

10. Roman Gilbert, Eastview, 11

138 pounds

  1. Drew Woodley, Northfield, 11
  2. Hunter Lyden, East Ridge, 9
  3. Nick Pelach, Sartell-St. Stephen

5. Ryan Cripe, Lakeville South, 11

6. Landen Johnson, Owatonna, 9

8. Marshall Peters, Rochester Mayo, 10

145 pounds

  1. Cael Carlson, Willmar, 12
  2. Sebas Swiggum, Apple Valley, 12
  3. Nick Dunagan, Mounds View, 12

4. Luke Peterson, Farmington, 11

6. Kaden Nelson, Owatonna, 10

9. Max Scheffler, New Prague, 11

152 pounds

  1. Carson Manville, Shakopee, 10
  2. Brady Gross, Apple Valley, 12
  3. Brock Rinehart, Woodbury, 11

7. Jacob Rathke, Lakeville South, 12

8. Ethan Johnson, Northfield, 11

9. Owen Pharo, Rochester Century, 11

160 pounds

  1. Colby Njos, Anoka, 12
  2. Wyatt Lidberg, St. Michael-Albertville, 11
  3. Jimmy Brown, Cambridge-Isanti, 11

4. Devin Roberts, Apple Valley, 12

7. Willie Bastyr, Lakeville South, 11

170 pounds

  1. Riley Habisch, Buffalo, 12
  2. Matt Boyum, Chaska/Chanhassen, 12
  3. Isaiah Bettinger, Centennial, 11

6. Brendon Bischof, Lakeville South, 12

8. Jack Stanton, Northfield, 12

10. Peter Swanson, Eastview, 12

182 pounds

  1. Zach Glazier, Albert Lea Area, 12
  2. Cade King, Owatonna, 12
  3. Ben Schmalz, Mound-Westonka, 12

195 pounds

  1. Calvin Sund, Prior Lake, 12
  2. Lincoln Shinn, Willmar, 12
  3. Rowan Morgan, Mounds View, 12

6. Josh Heyda, Faribault, 12

8. Nick Staska, Owatonna, 12

10. Brennan Rutt, New Prague, 12

220 pounds

  1. Ezayah Oropeza, Rosemount, 12
  2. Cole Fibranz, Sartell-St. Stephen, 12
  3. John Noll, Centennial, 12

4. Jared Stewart, Lakeville South, 12

285 pounds

  1. Bryce Benhart, Lakeville North, 12
  2. Tyler Kim, Apple Valley, 12
  3. Charlie Farhat, Willmar, 12

5. Max Otterdahl, Rosemount, 12

Falcon Mat. file photo by Gordy Kosfeld