The Mankato East Cougars boys basketball team sits atop the Big Nine Conference and is ranked #2 in the latest Minnesota Basketball News State Class 3A rankings.  The Austin Packers are #6 in Class 3A and Rochester Century Panthers #19 in Class 4A.

Caledonia takes over the #1 spot in Class 2A after defeating previous #1 Waseca during a showcase event in Rochester January 4.   Lake City is #3. Two other Hiawtha Valley League teams are in the Class 2A Top 20, Stewartville #10 and Goodhue #15.

Waterville-Elysian-Morristown is still ranked #5 in Class 1A with their only loss to then number one rated Henning in double overtime at the Granite City Classic event in St. Cloud over the holiday vacation.  BOLD then defeated Henning to take the top spot in Class 1A.  Henning is #2.

The highest ranked Section 1A team is Blooming Prairie #12 with Hayfield rated #14.  They are the only Section 1A teams in the rankings.

In Class 4A Eden Prairie is still on top with Park Center, Cretin-Derham Hall, Eastview and Chaska rounding out the top 5.  The South Suburban Conference has 6 teams ranked among the top 18 in the largest schools in the state.

Shakopee #6, Lakeville South #10, Prior Lake #13, Lakeville North #15, Rosemount #18.

The complete rankings by Minnesota Basketball News are below:

Class 4A

  1. Eden Prairie
  2. Park Center
  3. Cretin-Derham Hall
  4. Eastview
  5. Chaska
  6. Shakopee
  7. Hopkins
  8. East Ridge
  9. Tartan
  10. Lakeville South
  11. Robbinsdale Armstrong
  12. Champlin Park
  13. Prior Lake
  14. Edina
  15. Lakeville North
  16. Spring Lake Park
  17. Mounds View
  18. Rosemount
  19. Rochester Century
  20. Cambridge-Isanti

Class 3A

  1. Minnehaha Academy
  2. Mankato East
  3. DeLaSalle
  4. Totino-Grace
  5. Marshall
  6. Austin
  7. Waconia
  8. Delano
  9. St. Cloud Apollo
  10. St. Peter
  11. Mound Westonka
  12. St. Croix Lutheran
  13. Columbia Heights
  14. Minneapolis Henry
  15. Bloomington Kennedy
  16. Holy Angels Academy
  17. Grand Rapids
  18. Bemidji
  19. Hibbing
  20. Princeton

Class 2A

  1. Caledonia
  2. Waseca
  3. Lake City
  4. Minneapolis North
  5. St. Croix Prep
  6. Perham
  7. Minnesota Valley Lutheran
  8. East Grand Forks
  9. Esko
  10. Stewartville
  11. Rockford
  12. Annandale
  13. Eden Valley-Watkins
  14. Osakis
  15. Goodhue
  16. Albany
  17. Fergus Falls
  18. Minnewaska Area
  19. Melrose
  20. Litchfield

Class 1A

  1. BOLD
  2. Henning
  3. Ada-Borup
  4. Southwest MN Christian
  5. Waterville-Elysian-Morristown
  6. West Central Area
  7. New Ulm Cathedral
  8. Springfield
  9. Parkers Prairie
  10. Fertile-Beltrami
  11. North Woods
  12. Blooming Prairie
  13. Cromwell-Wright
  14. Minneapolis Henry
  15. Bloomington Kennedy
  16. Holy Angels Academy
  17. Grand Rapids
  18. Bemidji
  19. Hibbing
  20. Princeton
Enter your number to get our free mobile app