The Minnesota Basketball News latest state rankings of girls high school basketball teams includes a new Big Nine Conference school.  The Mankato East Cougars are ranked #20 in Class 3A joining crosstown rival Mankato West #12, Austin #5 and Red Wing #6.

DeLaSalle is the top 3A girls team.  Section 2 is loaded with Marshall #7, Waconia #8, Hutchinson #14, St. Peter #17 in addition to the two Mankato schools.  The largest schools have five teams from the South Suburban Conference among the state's top 16.

Hopkins is currently riding a big schools record 45 game winning streak and remains atop the Class 4A rankings with Farmington #2.  The other South Suburban schools include Rosemount #6, Burnsville #12, Lakeville North #15 and Shakopee #16.

Class 2A has four Hiawatha Valley League teams among the top 19.  Rochester Lourdes is #4, Goodhue #8, Stewartville #18 and Lake City #19.  Other area schools include Belle Plaine #12 and Waseca #11.  Sauk Centre is the top ranked 2A girls basketball team.

Class 1A boasts two Gopher Conference teams in the top ten.  Blooming Prairie #5 and Waterville-Elysain-Morristown #9.  Minneota is on top.

Complete listings are below:

Class 1A

  1. Minneota
    2. Cromwell-Wright
    3. Mountain Iron-Buhl
    4. Walker- Hackensack-Akeley
    5. Blooming Prairie
    6. Henning
    7. Cherry
    8. Mayer Lutheran
    9. Waterville-Elysian-Morristown
    10.Hills-Beaver Creek
    11. Southwest Mn Christian
    12. Park Christian
    13. Heritage Christian
    14. Springfield
    15. Ada-Borup
    16. BOLD
    17. Buffalo Lake-Hector-Stewart
    18. Sleepy Eye St. Mary's
    19. Central Mn Christian
    20. East Grand Forks Sacred Heart

Class 2A

  1. Sauk Centre
    2. Fergus Falls
    3. Minnehaha Academy
    4. Rochester Lourdes
    5. New London-Spicer
    6. Duluth Marshall
    7. Proctor
    8. Goodhue
    9. Providence
    10.Pelican Rapids
    11.Waseca
    12. Belle Plaine
    13. Pine City
    14. Albany
    15. Hawley
    16. Mesabi East
    17. Royalton
    18. Stewartville
    19. Lake City
    20. Holy Family

Class 3A

  1. DeLaSalle
    2. Holy Angels
    3. Becker
    4. Simley
    5. Austin
    6. Red Wing
    7. Marshall
    8. Waconia
    9. St. Paul Como Park
    10.Hill-Murray
    11.Mahtomedi
    12.Mankato West
    13. Alexandria
    14. Hutchinson
    15. Richfield
    16. Hermantown
    17. St. Peter
    18. Willmar
    19. St. Croix Lutheran
    20. Mankato East

Class 4A

  1. Hopkins
    2. Farmington
    3. Wayzata
    4. Centennial
    5. St. Michael-Albertville
    6. Rosemount
    7. Chaska
    8. Elk River
    9. Park Center
    10.Stillwater
    11.Maple Grove
    12.Burnsville
    13.Blaine
    14.Eden Prairie
    15.Lakeville North
    16.Shakopee
    17.Minnetonka
    18.Cooper
    19.Moorhead
    20.Minneapolis South
Enter your number to get our free mobile app